Wolbrom

Wolbrom jest historycznym miastem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w województwie małopolskim, między Pilicą i Skałą, przy trasie nr 794, nad Zalewem Wolbromskim.

Historia Wolbromia

Wolbrom, chociaż jest jednym z większych miast w tym regionie, podobnie jak większość miejscowości na Jurze, utrzymał małomiasteczkowy klimat i urokliwą zabudowę. Jego początki sięgają XIV wieku, czasów panowania Władysława Łokietka. Wtedy się dynamicznie rozwijało miasto dzięki wielu przywilejom oraz położeniu na szlaku handlowym. Od wieków jest tutaj tradycja czwartkowych targów.

Atrakcje w Wolbromiu

W północnej części miasta jest mały Zalew Wolbromski, który jest atrakcyjny dla turystów i mieszkańców szczególnie latem. Oprócz plażowiczów i spacerowiczów, jest oblegany również przez wędkarzy i ptactwo wodne. Przepływa tutaj Centara zasilająca rzeki Białej Przemszy. Rynek w Wolbromiu jest całkiem dużym placem głównym miasta. Są tutaj niewielkie kamieniczki. Można tu znaleźć pomnik Jana Kilińskiego - pułkownika Powstania Kościuszkowskiego. Był szewcem i patronem szewców.

Zabytki w Wolbromiu

Jednym z ciekawszych zabytków w Wolbromiu jest drewniany kościółek przy ulicy Mariackiej. Jest to najwspanialszy obiekt w Wolbromiu. Warto zwrócić uwagę na ten kościółek modrzewiowy stojący pomiędzy zalewem a kościołem parafialnym. To dawny szpitalny kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 1638 roku. W środku znajduje się gotycki posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Wolbromie

Zajmujemy się wywozem gruzu Wolbrom oraz jego ekologiczną utylizacją. Zapraszamy!

do góry