Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska jest niewielkim miasteczkiem leżącym w województwie małopolskim, na granicy Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego, u podnóży góry Żar.

Kalwaria Zebrzydowska leży w niewielkiej odległości od Wadowic i Lanckorony. Kalwaria słynie w całym kraju i za granicą z wysokiej jakości rzemiosła. Jego początki datuje się na XVII wiek. W szczególności odnosi się to do branży stolarskiej i szewskiej. Drugą cechą Kalwarii Zebrzydowskiej, która przyciąga turystów jest żywy kult religijny. Kalwaria Zebrzydowska jest najważniejszym poza Częstochową ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego w Polsce. Leży na sławnym Szlaku Papieskim, który biegnie z Wadowic do Krakowa.

Zabytki w Kalwarii Zebrzydowskiej

Najważniejszym zabytkiem jest Bazylika Matki Bożej Anielskiej i klasztor Bernardynów, przy ulicy Bernardyńskiej 46. Centralną częścią miejscowości jest znane w całej Polsce Sanktuarium Pasyjno-Maryjne razem z klasztorem i dróżkami kalwaryjskimi z zabytkowymi kaplicami. Co roku odbywają się tutaj uroczyste obrzędy religijne, które przyciągają pątników z całej Polski i ze świata. Najważniejszymi wydarzeniami są Odpust Wielkiego Tygodnia - Misterium Męki Pańskiej i uroczystości Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone 15 sierpnia.

Nasza działalność w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Kalwarii Zebrzydowskiej zajmujemy się wywożeniem oraz utylizacją śmieci. Zależy nam na środowisku naturalnym, więc robimy to w sposób ekologiczny. Możesz u nas szybko wynająć kontener na gruz. Wrzuć do niego określone odpady pobudowlane.

do góry