Zakliczyn

Zakliczyn jest miastem i siedzibą gminy Zakliczyn w powiecie tarnowskim (województwo małopolskie) na prawym brzegu Dunajca, leży na Pogórzu Rożnowskim w dolinie (206-250 m n.p.m.) między dolnymi biegami potoków Paleśnianka i Wolanka w otoczeniu zalesionych wzgórz o wysokości od 300 do 503 m n.p.m.

Historia Zakliczyna

W latach 1557-1934 był miasteczkiem. Zakliczyn otrzymał prawa miejskie, za sprawą Spytka Wawrzyńca Jordana, nadał mu król Zygmunt II August. W latach 1975-1998 Zakliczyn należał do województwa tarnowskiego. Pod koniec lipca 2005 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o przywróceniu praw miejskich Zakliczynowi z dniem 1 stycznia 2006 roku. Z Zakliczyna pochodził Mikołaj Jordan, od 19 lutego 1506 roku starosta spiski. Zygmunt Tarło, kasztelan sądecki, z grupą wybitniejszych osobistości, pisał do papieża Grzegorza XV, aby umożliwił franciszkanom reformatom osiedlić się w Polsce. Gdy przybyli do kraju, kasztelan sądecki, jak pierwszy w 1621 roku wystąpił z propozycją wystawienia im klasztoru w Zakliczynie nad Dunajcem.

Zakonnicy przyjechali do Polski w dniu 19 czerwca 1622 roku. Przyjął ich syn fundatora Andrzej Tarło. Pierwsze zabudowania klasztorne zostały wybudowane z drewna. W latach 1645-1651 drugi syn fundatora, Zygmunt Aleksander Tarło, kasztelan przemyski, wraz z żoną Elżbietą z Kostków nakazał postawić murowany kościół i klasztor pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej.

Wywóz odpadów pobudowlanych

Zajmujemy się wywozem gruzu Zakliczyn oraz jego ekologiczną utylizacją.

do góry