Bobowa

Bobowa jest miastem w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Bobowa, nad rzeką Białą. Przez miasto przebiega droga wojewódzka numer 981.

Historia Bobowej

Pierwszą wzmiankę historyczną o Bobowej datuje się na rok 1339. Następne wspomnienie o miejscowości pochodzi z Kroniki Jana Długosza. W 1522 roku w Bobowej pojawił się nowy właściciel, Achacy Jordan z Zakliczyna herbu Trąby, kasztelan biecki oraz starosta sądecki. W rękach tego rodu Bobowa pozostała przez ponad 100 lat. Przechodziła z ojca na syna. W 1580 roku w Bobowej był ogromny pożar.

W bardzo dużym stopniu zniszczył on miasto. Król Stefan Batory zwolnił mieszkańców od wszystkich podatków na okres 4 lat. Niestety w 1622 roku zaraza ponownie spustoszyła miasto. Następne epidemie miały miejsce w latach: 1662, 1709 oraz 1721. Bobowa była małym miastem o charakterze rolniczo-rzemieślniczym, dużo mniejszym od niedaleko położnego i wcześniej wspomnianego Biecza.

Zabytki w Bobowej

Najważniejszym zabytkiem jest gotycki, parafialny kościół pw. Wszystkich Świętych w Bobowej z przełomu XIV i XV wieku. W latach 1561-1592 był tutaj zbór luterański. Warto tutaj jeszcze odwiedzić późnogotycki kościół cmentarny pw. św. Zofii z II poł. XV w. z ogrodzeniem z XVII i XIX w.

Wywóz odpadów w Bobowej

W Bobowej zajmujemy się wywożeniem rożnego rodzaju odpadów, w tym również odpadów pobudowlanych. Przywozimy kontenery na gruz Bobowa na posesję i odbieramy je po kilku dniach. Gwarantujemy atrakcyjne ceny za wynajem kontenera na gruz Bobowa.

do góry