Brzeszcze

Brzeszcze są miastem południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Brzeszcze.

Historia Brzeszcz

Brzeszcze istniały już w XIII wieku. Jednak ich rozwój został zahamowany przez najazd Mongołów w 1241 roku. Jak podają źródła, historia Brzeszcz sięga XV wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1438 roku. Najpierw należała do Księstwa Oświęcimskiego. Od 1457 r. była własnością króla polskiego. Była dzierżawiona między innymi przez: Jakuba z Dębna herbu Dębno, Mikołaja Słup herbu Kornicz, Myszkowskich herbu Jastrzębiec, Tęczyńskich herbu Topór, Komorowskich herbu Korczak, Małachowskich herbu Nałęcz. Jej mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim rolnictwem, hodowlą zwierząt oraz ryb. Miejscowość została spalona w czasie potopu szwedzkiego. W 1772 r. w wyniku I rozbioru Polski została przyłączona do Austrii. Następnie w 1778 roku Brzeszcze objął Fryderyk Dunin herbu Łabędź.

Zabytki Brzeszcz

Najważniejszym zabytkiem Brzeszcz jest kościół z XIX wieku. To murowana budowla w stylu neobarokowym, pod wezwaniem św.Urbana. Jego budowa trwała aż 30 lat! Jego dębowe ołtarze boczne w stylu barokowym sprowadzono z Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Wywóz odpadów w Brzeszcz

Brzeszcze są miejscowością, w której zajmujemy się wywożeniem odpadów. Pomożemy Ci w pozbyciu się wszystkich odpadów pobudowlanych, takich jak na przykład puszki po farbach, folie malarskie, czy kawałki gruzu Brzeszcze. Oferujemy tani wynajem kontenerów na gruz Brzeszcze.

do góry