Stary Sącz

Stary Sącz jest bardzo interesującym, historycznym miasteczkiem w województwie małopolskim. Leży blisko Nowego Sącza, u stóp Beskidu Sądeckiego.

Historia Starego Sącza

Stary Sącz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie otrzymało już w XIII wieku. Pierwsze wspomnienie o Starym Sączu jest datowane na 1257 roku, gdy książę Bolesław Wstydliwy nadał księżniczce węgierskiej Kindze ziemię sądecką. Kinga, która jest obecnie świętą za sprawą tych dóbr, założyła w 1280 roku w Starym Sączu klasztor klarysek. Stary Sącz ma przepiękną zabudowę z czasów średniowiecza. Jest uznawany za rezerwat urbanistyczny.

Zabytki w Starym Sączu

Najważniejszym zabytkiem w Starym Sączu jest Rynek. Jego zabudowa nawiązuje do średniowiecza. Do 1795 roku był tutaj ratusz, ale niestety spłonął i do dziś go nie odbudowano. Rekonstrukcja Ratusza stoi w Miasteczku Galicyjskim koło Sądeckiego Parku Etnograficznym w Nowym Sączu. Na rynku natomiast ocalał XVII-wieczny dom mieszczański nazywany "Domem na Dołkach". Drugim ważnym zabytkiem jest Klasztor Klarysek przy Placu Świętej Kingi. Klasztor został założony w 1280 roku przez księżną węgierską Kingę, która tutaj po wielu latach zmarła. Kanonizował ją w 1999 roku Papież Jan Paweł II. Klasztor Klarysek działa do dziś.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Starym Sączu

W Starym Sączu zajmujemy się wywozem gruzu Stary Sącz. Na naszej stronie internetowej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje z tym związane, na przykład, do jakich pojemników można wrzucać konkretne odpady.

do góry