Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski jest zielonym i pełnym życia miastem w województwie lubelskim. Leży na południe od Zamościa. Tomaszów Lubelski często nazywa się stolicą Roztocza Środkowego. Zachęcamy do zwiedzenia tych okolic.

Kilka słów o historii Tomaszowa Lubelskiego

Kiedyś przebiegał tutaj historyczny szlak handlowy, który ciągnął się od Bałtyku po Morze Czarne. Dziś ten szlak częściowo zbiega się z drogą krajową numer 17, która łączy Warszawę z przejściem granicznym na Ukrainę w Hrebennem. Tomaszów Lubelski został założony przez kanclerza Jana Zamoyskiego w 1590 roku. Natomiast zaprojektował go Bernardo Morando (główny projektant Zamościa). Pierwotna nazwa Tomaszowa Lubelskiego to Jelitkowo. Prawa miejskie otrzymał w 1621 roku.
Jakie zabytki można obejrzeć w Tomaszowie Lubelskim?

Najciekawsze miejsca w Tomaszowie Lubelskim to:

  • Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny - Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej (najcenniejszy zabytek sakralnego budownictwa drewnianego w Polsce, znajduje się w nim obraz Matki Bożej Szkaplerznej),
  • Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy (świątynia prawosławna z 1890 roku),
  • Rynek,
  • Budynek Czajni (najpierw była w nim herbaciarnia, później teatr).

Dla turystów pieszych polecamy czarny szlak walk partyzanckich z Tomaszowa do Bodaczowa.

Co robimy w Tomaszowie Lubelskim?

Zajmujemy się odpadami, w tym również odpadami wielkogabarytowymi i pobudowlanymi. Utylizujemy je w sposób ekologiczny. Wynajmujemy i odbieramy od wynajmujących kontenery na gruz. Zachęcamy do sprawdzenia, w jaki sposób to działa.

do góry