Janów Lubelski

Janów Lubelski, jak sama nazwa wskazuje jest miastem w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Janów Lubelski.

Początki Janowa Lubelskiego

W XII wieku zaczęła się intensywna kolonizacja Puszczy Sandomierskiej. Miejscowa ludność zajmowała się wyrębem lasów oraz spławianiem drewna, wypalaniem węgla drzewnego, produkowaniem żelaza z rudy darniowej, tworzeniem potażu oraz mazi, bartnictwem i produkowaniem miodu oraz wosku. Tereny po trzebieży dały możliwość zwiększenia rolnictwa oraz rozwój takich osad jak Biała, Dzwola (pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1245 roku), Kocudza (1377 r.) lub Godziszów (1451 r.). Czynnikiem, który skłaniał do lokacji miasta Janów Lubelski było pragnienie utworzenia ośrodka administracyjnego oraz handlowego dla okolicznych dóbr Ordynacji Zamojskiej. Przez wieś Biała przebiegał trakt z Turobina do Goraja oraz Zawichostu nad Wisłą.

Zabytki w Janowie Lubelskim

W Janowie Lubelskim warto wymienić między innymi takie zabytki, jak: Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, dzwonnicę- bramę, budynek dawnego więzienia (obecnie siedziba Muzeum Regionalnego). Natomiast Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej znajduje się w dawnym zespole klasztornym dominikanów, wybudowanym w latach 1694-1769.

Wywozimy odpady w Janowie Lubelskim

W Janowie Lubelskim możesz u nas zamówić kontener na gruz Janów Lubelski. Utylizujemy również innego rodzaju odpady pobudowlane, takie jak na przykład folię malarską lub puszki po farbach. Robimy to w sposób ekologiczny.

do góry