Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn jest interesującym miasteczkiem historycznym w województwie lubelskim. Leży nad samym Wieprzem, blisko Zamościa, na urokliwym Roztoczu.

Znany z dziecięcego wierszyka

Szczebrzeszyn znany jest każdemu Polakowi, dzięki wierszowi Jana Brzechwy, który zaczyna się od słów: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie...". Ten motyw często jest wykorzystywany do promowania miasta.

Historia Szczebrzeszyna

Szczebrzeszyn posiada prawa miejskie od 1352 roku. Miasto znajdowało się w miejscu, w którym zbiegały się znaczące węzły komunikacyjne: wschodni z Kijowa do Krakowa oraz północny znad Bałtyku do Bizancjum, („Szlak Bursztynowy"). To powodowało, że miasto szybko i systematycznie się rozwijało. Było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Niestety położenie Szczebrzeszyna wiązało się również z pewnymi minusami. Było ono narażone na najazdy na Polskę Turków, Tatarów, Kozaków, Szwedów i innych wrogów, którzy niszczyli ludność i zabytki.

Atrakcje w Szczebrzeszynie

Pierwszą atrakcją w tej miejscowości jest Pomnik Chrząszcza, przy ulicy Klukowskiego. Chrząszcz wykonany z drewna znajduje się u podnóża Góry Zamkowej. Powstał w 2002 roku. Drugi Pomnik Chrząszcza stoi od 2011 roku na Rynku. Jest bardzo ładny i turyści chętnie się z nim fotografują. Na Rynku znajduje się też Kościół Św. Mikołaja z początku XVII wieku. Warto tutaj zwrócić uwagę na jego bramę oraz dzwonnicę. W Szczebrzeszynie jest też jedna z najstarszych synagog w Polsce.

Wywóz śmieci w Szczebrzeszynie

Prowadzimy wywóz odpadów Szczebrzeszyn. Dbamy również o ich zgodną z ochroną środowiska naturalnego utylizację.

do góry