Krasnystaw

Krasnystaw jest niewielkim, ale ciekawym miasteczkiem w województwie lubelskim. Leży u ujścia rzeki Żółkiewki do Wieprza, w odległości 30 kilometrów od Zamościa i Chełmu.
Jak kształtowała się historia Krasnystawu?
Krasnystaw powstał już w średniowieczu. Prawa miejskie otrzymał w 1394 roku. W XV wieku miasto zaczęło się bardzo prężnie rozwijać za sprawą biegnącego przez nie traktu handlowego. Od XV do XIX w Krasnystaw stanowił siedzibę biskupów chełmskich. W czasie potopu szwedzkiego został zniszczony zamek oraz mury miejskie. Natomiast podczas II wojny światowej w Krasnystawie było getto.

Jakie zabytki warto zobaczyć w Krasnystawie?

Najważniejsze zabytki w Krasnystawie to:

  • Kościół Św. Franciszka Ksawerego (zespół pojezuicki ze wspaniałą bazyliką i zabudowaniami klasztornymi),
  • Kolegium, czyli budowla z XVIII wieku, która wchodzi w skład zespołu pojezuickiego,
  • aktualnie Muzeum Regionalnego,
  • Rynek z Ratuszem oraz fundamentami starego Ratusza,
  • synagoga przy ul. Czystej 3, poaugustiański zespół klasztorny Stary i Nowy,
  • Jatki miejskie (odbywał się w nich handel w XX wieku).

Wywóz i utylizacja śmieci w Krasnystawie

Czasy się zmieniają, a my się do nich dopasowujemy. Stworzyliśmy platformę ecoexpress24. Dzięki niej można zamówić kontener na gruz. Przyjedziemy do Ciebie i odbierzemy niepotrzebne Ci odpady pobudowlane. Specjalizujemy się w wywozie śmieci z budów, odpadów wielkogabarytowych, odpadów pobudowlanych, w tym gruzu. Oferujemy kontenery na gruz w różnych wielkościach od 4 metrów sześciennych do 36 metrów sześciennych. Ich zamówienie jest naprawdę niezwykle proste.

do góry