Bychawa

Dzięki temu, że Bychawa była położona na podmokłych terenach i było w niej wiele zwierzyny, to zawsze okolice tej miejscowości stanowiły atrakcję dla myśliwych, rybaków, hodowców bydła i koni.

Historia Bychawy

Pierwsze ślady osadnictwa pojawiły się w okresie przedpiastowskim, oraz wczesnopiastowskim. W XII lub XIII wieku jeden z władców dzielnicy sandomierskiej przekazał tereny wokół Bychawy rycerzowi. Nadane tereny mieściły się wzdłuż rzeki. Był to rejon obecnej Bychawki i Bychawy. Tereny wokół Bychawy rozwijały się bardzo dynamicznie. Na przykład wybudowano tutaj kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w XII wieku ora utworzono ośrodek parafialny. Od XIV wieku Bychawą rządził Adam z Bychawy. Był to przedstawiciel zamożnej szlachty i sędzia ziemski lubelski. Natomiast w I połowie XV wieku właścicielem Bychawy był Jan (łowczy lubelski). Następnymi dziedzicami były jego synowie Andrzej oraz Jan. Andrzej zdobył sławę dzięki temu, że brał udział w wojnie z Krzyżakami. W latach 1419-1430 był wojskim lubelskim. A następnie awansował na stanowisko starosty. Po jego śmierci Bychawą rządził jego syn- Jan. Zajmował się on głownie majątkiem i zakładaniem nowych osad. W dalszej kolejności Bychawę odziedziczyli synowie Jana - Andrzej i Hieronim.

Zabytki w Bychawie

Do atrakcji turystycznych w Bychowie należy zaliczyć: kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela (od 1560, w latach 1555-1613 funkcjonował jako zbór kalwiński), synagogę murowana (1810) z unikatową polichromią i stary kirkut (1809).

Wywóz śmieci w Bychawie

Wywozimy śmieci Bychawa. Wynajmujemy kontenery na gruz Bychawa w atrakcyjnych cenach.

do góry