Opole Lubelskie

Opole Lubelskie jest miastem w województwie lubelskim, w Kotlinie Chodelskiej oraz siedziba powiatu opolskiego i siedziba gminy miejsko-wiejskiej Opole Lubelskie. Stanowi ośrodek przemysłu spożywczego (mleczarnia, fabryki słodyczy, zakład przetwórstwa owoców).

Historia Opola Lubelskiego

Początkowo Opole Lubelskie było słowiańską wspólnotą sąsiedzką, która doprowadziła do powstania miasta. Na przełomie wieków miasteczko zamieszkiwali ludzie różnych wyznań oraz narodowości. Właściciele miasta sprowadzili tutaj szkockich oraz niemieckich rzemieślników w XVII oraz XVIII wieku. W XVII wieku w Opolu Lubelskim została wzniesiona synagoga, ponieważ do miasta coraz liczniej przybywała ludność wyznania judaistycznego. Podczas zaborów w Opolu Lubelskim zamieszkiwało wielu Rosjan. W XIX i na początku XX wieku połowa ludności miasta to Żydzi. W marcu 1941 roku powstało getto, w którym przebywało kilkanaście tysięcy osób tego wyznania.

Zabytki w Opolu Lubelskim

W Opolu Lubelskim warto zobaczyć następujące zabytki: Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (zbudowany w latach 1663-1675), pałac(wniesiony przez Słupeckich prawdopodobnie w XV w., rozbudowany w 1613), Ratusz na Nowym Rynku ( wzniesiony w 1750 roku na miejscu starszego), zajazdy przy Nowym Rynku i przy Starym Rynku, z XVIII i początków XIX wieku oraz kamienice przy Nowym Rynku, z XVIII wieku.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Opolu Lubelskim

Prowadzimy wywóz śmieci Opole Lubelskie. Chętnie zabierzemy od Ciebie takie odpady, jak na przykład gruz Opole Lubelskie.

do góry