Poniatowa

Poniatowa jest miastem w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, położonym w Kotlinie Chodelskiej oraz siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Poniatowa.

Historia Poniatowej

W czasach Królestwa Polskiego Poniatowa była własnością rodu Poniatowskich. W Poniatowej w 1941 roku na obszarze zakładów tele- oraz radiotechnicznych Niemcy otworzyli obóz dla internowanych jeńców sowiecki. Z głodu zginęło w nim około 18 000 Sowietów. Obóz został zlikwidowany w 1942 roku. Natomiast w jego miejsce powstał obóz pracy (zakłady tekstylne Walthera C. Tőbbensa). Był przeznaczony dla Żydów przywożonych początkowo z Opola Lubelskiego. W kwietniu oraz w maju 1943 roku do obozu przyjechały transporty z likwidowanego getta żydowskiego. W połowie 1943 roku było tutaj osadzonych od 14 do 18 000 osób. 4 listopada 1943 roku w czasie jednodniowej masakry, zlikwidowano obóz.

W nocy pomiędzy 3 listopada a 4 listopada 1943, w akcji likwidacji Żydów na Lubelszczyźnie pod kryptonimem Erntefest rozstrzelano albo spalono żywcem około 15 000 Żydów. Łącznie zginęło około od 17,5 do 19,5 tysiąca osób. Po wojnie, w miejscu zlikwidowanego obozu oraz masowego mordu, postawiono pomnik. W 1944 roku Poniatowa została wyzwolona przez żołnierzy Armii Krajowej. Po wyzwoleniu Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego został utworzony obóz pracy nr 153 dla byłych żołnierzy AK i podziemia niepodległościowego.

Wywóz odpadów w Poniatowej

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Poniatowa oraz ich ekologiczną utylizacją.

do góry