Radzyń Podlaski

Radzyń Podlaski jest miastem w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim. Historycznie położony był w Małopolsce, w ziemi łukowskiej.

Historyczne początki Radzynia Podlaskiego

Prawie do końca XIV wieku tereny, które sąsiadowały z ziemiami państwa litewsko-ruskiego i Jaćwieżą były nękane przez ciągłe najazdy. Nie sprzyjało to stałemu osadnictwu. Trzeba przyznać. Dopiero, gdy Władysław Jagiełło objął tron polski i zawarto polsko-litewską unię w Krewie w 1385 roku, sytuacja się trochę polepszyła. Zaczęły powstawać kościoły i parafie. Stopniowo zaczęła napływać ludność z Mazowsza oraz Małopolski. Pierwsza osada, która zapoczątkowała miasto Radzyń, nosiła nazwę Kozirynek. W późniejszym okresie Kozirynek Stary oraz Nowy były samodzielnymi miejscowościami. Obecnie znajdują się w obrębie granic miasta. Aktualna nazwa, czyli Radzyń Podlaski została wprowadzona dopiero w 1580 roku.

Zabytki w Radzyniu Podlaskim

Najważniejszym zabytkiem w Radzyniu Podlaskim jest Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy. Znajduje się on przy zbiegu ulic Ostrowieckiej oraz Jana Pawła II. Mniszchowie. Budowa kościoła zakończyła się w 1644 roku. To piękny zabytek późnorenesansowego budownictwa sakralnego w Polsce.

Wynajem kontenerów na gruz w Radzyniu Podlaskim

Wiemy, jak ważna w dzisiejszych czasach jest ochrona środowiska naturalnego. Właśnie dlatego zajęliśmy się ekologiczną utylizacją odpadów pobudowlanych. W szybki sposób można u nas wynająć kontener na gruz Radzyń Podlaski, który przywieziemy na Twoją posesję.

do góry