Parczew

Parczew jest miastem położonym na obszarze Równiny Parczewskiej, w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Parczew.

Historia Parczewa

Parczew otrzymał prawa miejskie w 1401 roku od Władysława Jagiełły. W 1413 roku na zjeździe w Horodle, Parczew wyznaczona na miejsce zjazdów polsko-litewskich sejmów. Od tego momentu był ważnym ośrodkiem politycznym w kraju. Tutaj wizytowali kolejno wszyscy królowie z dynastii Jagiellonów. Ostatni sejm parczewski był się w 1564 roku za czasów panowania Zygmunta Augusta. Parczew stanowił siedzibę starostwa niegrodowego. Jako miasto warowne miał aż trzy bramy: Lubelską, Chełmską i Łomaską. Blisko miasta została wybudowana królewska rezydencja nazywana Zamkiem. Na rynku stał ratusz. Miasto miało dwie łaźnie, cztery młyny oraz kilka browarów. Parczew posiadał też prawo składu na sól. W XVI wieku były tutaj trzy kościoły, cerkiew oraz synagoga, a także szkoła i szpital.

Zabytki w Parczewie

Zabytki w Parczewie to: dzwonnica z XVII wieku, drewniana dzwonnica z 1675 roku, budynek dawnej synagogi z połowy XIX wieku, budynek dawnej szkoły powszechnej z końca XIX wieku oraz neogotycka bazylika kolegiacka wybudowana w latach 1905-1913.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Parczewie

W Parczewie zajmujemy się wywożeniem różnego rodzaju odpadów, w tym również gruzu Parczew. Stworzyliśmy specjalną platformę internetową ecoexpress24.pl, na której można zamawiać kontenery na gruz Parczew w różnych rozmiarach. Zachęcamy do skorzystania z tej usługi!

do góry