Piaski

Piaski są miastem w Polsce położonym w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Piaski. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa lubelskiego.

Historia Piasków

W latach 1573-1642 w mieście był zbór ariański, którego pastorem był słynny Marcin Krowicki. W 1642 roku, krótko po powołaniu na ministra zboru Andrzeja Wiszowatego, Adam Suchodolski zamknął zbór. W 1649 roku Suchodolski, kalwinista, wybudował kościół dla swojego wyznania. Piaski były w tamtych czasach centrum ewangelicyzmu w lubelskim województwie. W 1783 roku patron Teodor Suchodolski wystawił nowy, murowany budynek kościoła, którego ruiny przetrwały do teraz. Po sprzedaniu Piasków przez rodzinę Suchodolskich, parafię kalwińską zlikwidowano w 1849 roku. Do 1939 roku w Piaskach była obecna społeczność żydowska. Po włączeniu miasta do Generalnej Guberni Niemcy stworzyli w nim getto, do którego przywożono Żydów z Lublina i Niemiec, głównie z Bawarii. Wszyscy zginęli w obozie zagłady Bełżec. Do lat 80. XX wieku w Piaskach odbywały się znane w całym regionie targi końskie.

Zabytki w Piaskach

W Piaskach znajdują się następujące zabytki: dom organisty z przełomów XIX i XX w., rogatka z XIX w., Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, Pomnik poświęcony pamięci ostatniego partyzanta Józefa Franczaka i ruiny zboru kalwińskiego z 1783-1785 r. Są tu również dwa cmentarze żydowskie (nowy i stary).

Wywóz odpadów w Piaskach

Zajmujemy się wywozem odpadów Piaski. Specjalizujemy się w wywozie gruzu Piaski. Kontenery na gruz Piaski w niskich cenach.

do góry