Frampol

Frampol jest miastem w południowej części województwa lubelskiego, w powiecie biłgorajskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Frampol.

Historia Frampola

Początki Frampola nie są znane. Na sto procent można stwierdzić jedynie, że w 1735 roku istniała już gmina żydowska posiadająca swój kirkut. W 1740 roku Józef Butler ufundował kościół drewniany, który początkowo podlegał pod parafię Radzięcin. W 1778 roku powstała samodzielna parafia. W dniu 20 XI 1773 roku, dzięki przywilejowi właścicieli Jana Wisłockiego i Anny Butler mieszkańcy nabyli prawo do wyboru rajców miejskich. W dniu 3 VI 1798, Antoni Wisłocki został jedynym właścicielem Frampola, po zawarciu porozumienia ze swoim bratem Ignacym. W następnych latach grunty na terenie miejscowości zostały odsprzedane mieszczanom w zamian za czynsz. We Frampolu został wprowadzony w życie, teoretyczny projekt idealnego planu zabudowy miasta.

Wokół kwadratowego rynku, zaprojektowano coraz to większe kwadraty ulic połączone ze sobą ośmioma ulicami wychodzącymi promieniście ze środka rynku. Miasto było znaczącym ośrodkiem rzemieślniczym (tkackim, włosiankarskim i sitarskim). Miejscowość została w całości wybudowana z drewna. W 1870 roku miejscowość straciła prawa miejskie. W roku 1903 powstała we Frampolu spółka tkaczy wytwarzająca bieliznę stołową, a także ręczniki, chusteczki i szale.

Wywóz odpadów pobudowlanych we Frampolu

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych. Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest samodzielnie pozbyć się gruzu Frampol i chętnie Ci w tym pomożemy.

do góry