Terespol

Terespol jest miastem w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, położonym nad Bugiem, w polskiej części Polesia Brzeskiego. Znajduje są tutaj przejścia graniczne z Białorusią.

Historia Terespola

Miasto powstało z osiedla wiejskiego Błotków. Wspominano o nim w II połowie XIII wieku. Historycznie miasto było związane z rodami: Flemingów, Słuszków i Czartoryskich. Kasztelan wileński Józef Bogusław Słuszka nadał miastu aktualną nazwę Terespol, ponieważ chciał uhonorować swoją małżonkę Teresę. W Terespolu również urodziła się Izabella Czartoryska, pani Puław. Majątek Terespol w XVIII wieku był największą posiadłością Czartoryskich. Terespol jest otoczony przez pocarskie fortyfikacje. Leży pośród bagien. W czasie projektowania Twierdzy Brzeskiej centrum Terespola zostało przesunięte o dwie wiorsty na wschód. Zmieniono również trochę bieg Bugu. W dniu 28 lipca 1944 roku w czasie walk o wyzwolenie Terespola zginęło 64 żołnierzy radzieckich.

Zabytki w Terespolu

W Terespolu znajdują się takie zabytki, jak: podominikański kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy z 1863 roku, żeliwny obelisk z 1825 roku (upamiętnia budowę drogi Warszawa - Siedlce - Brześć), klasycystyczna prawosławna cerkiew parafialna św. Jana Teologa oraz dzwonnica z XVIII wieku oraz drewniana prawosławna kaplica cmentarna Zmartwychwstania Pańskiego z 1892 roku.

Wywóz śmieci w Terespolu

Oferujemy wywóz odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Terespol. Gwarantujemy, że szybko przywieziemy zamówiony kontener na gruz Terespol na Twoją posesję.

do góry