Łaszczów

Łaszczów jest miastem w Polsce położonym w w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Łaszczów, nad Huczwą, na obszarze Grzędy Sokalskiej. W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa zamojskiego.

Historia Łaszczowa

Początki miejscowości Łaszczów sięgają połowy XVI w. Na przełomie XVI-XVII wieku miasto stanowiło ważny ośrodek polskiej reformacji. W Łaszczowie był zbór ariański i ich drukarnia, która prowadziła działalność do 1603 roku. Wtedy dzięki staraniom Piotra Gorajskiego, miasteczko Łaszczów uzyskało przywilej możliwości organizowania jarmarków i targów. W XVII wieku rozwój miasta hamowały przemarsze wrogich wojsk i pożary. W 1702 roku miasto zostało spalone przez Szwedów pod dowództwem generała Sztenboka. W 1745 roku właściciel miasta - Józef Łaszcz zaczął w miasteczku budowę kościoła oraz kolegium dla zakonu jezuitów. W 1754 roku w Łaszczowie wybuchł pożar, który pociągnął za sobą bardzo duże straty. Właściciel- Franciszek Salezy Potocki nakazał mieszkańcom budowę budynków murowanych zamiast drewnianych.

Zabytki w Łaszczowie

W Łaszczowie warto wymienić między innymi takie zabytki, jak: Kościół parafialny św. Piotra i Pawła, ruiny pałacu Szeptyckich wraz z parkiem, mogiły poległych w czasie I wojny światowej, ruiny synagogi oraz cmentarz żydowski.

Wywóz odpadów w Łaszczowie

Prowadzimy wywóz odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Łaszczów. Zajmujemy się również wynajmem kontenerów na gruzu Łaszczów. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Gwarantujemy niskie ceny.

do góry