Nowa Słupia

Nowa Słupia jest bardzo znaną miejscowością w województwie świętokrzystkim. Jest położona we wschodniej części Gór Świętokrzyskim, u stóp Łysej Góry (Święty Krzyż).

Historia Nowej Słupi

W XIII i XIV wieku wieś o nazwie Słup, która znajdowała się w okolicach obecnej Nowej Słupi należała do opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu. W 1351 roku opaci założyli miasto na mocy przywileju króla Kazimierza Wielkiego. Rozwój miasta tak samo, jak w dzisiejszych czasach, opierał się na obsłudze ruchu pątniczego na Święty Krzyż. Do Nowej Słupi pielgrzymki przybywają licznie już od czasów średniowiecza. Kilka razy tę miejscowość odwiedził nawet sam król Władysław Jagiełło, gdy pielgrzymował do świętokrzyskiego klasztoru. Gdy w 1819 roku przeprowadzono kasację klasztoru, to miasteczko przestało się rozwijać. W 1869 roku, po powstaniu styczniowym, Nowa Słupia utraciła prawa miejskie.

Atrakcje w Nowej Słupi

Najważniejsze atrakcje w Nowej Słupi to: Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich, Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, przy ulicy Świętokrzyskiej, Centrum Kulturalno-Archeologiczne, również przy ulicy Świętokrzyskiej oraz Kościół Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi (późnorenesansowa świątynia rozbudowana w XX wieku).

Wywóz odpadów w Nowej Słupi

Właśnie zrobiłeś u siebie remont i nie wiesz, co zrobić z odpadami pobudowlanymi, takimi jak gruz lub opakowania po farbach? Chętnie je od Ciebie zabierzemy. Oferujemy wynajem kontenerów na gruz z bardzo atrakcyjnych cenach. W dodatku zajmujemy się ekologiczną utylizacją różnego rodzaju odpadów.

do góry