Daleszyce

Daleszyce są miastem w południowej Polsce, położonym w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, siedzibą gminy wiejsko-miejskiej Daleszyce. Ośrodkiem miejskim aglomeracji kieleckiej.

Historia Daleszyc

Daleszyce prawie od początku swojego istnienia należały do biskupów krakowskich. W 1220 roku biskup Iwon Odrowąż nakazał wybudować w nich kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała. Obecnie na jego miejscu znajduje się kościół z późniejszego okresu, który został rozbudowany w 1912 roku. Na południowej ścianie kaplicy jest zegar słoneczny z 1629 roku. Natomiast we wnętrzu warto zobaczyć obraz Matki Boskiej z XVI wieku.

W 1362 roku miejscowość odwiedził król Kazimierz Wielki. W 1569 roku dzięki wstawiennictwu biskupa Filipa Padniewskiego Daleszyce otrzymały prawa miejskie. W 1869 roku w miejscowości została utworzona gmina żydowska. Zgodnie ze spisem z 1937 roku w Daleszycach zamieszkiwało 525 Żydów. Niemcy w czasie II wojny światowej deportowali ich do obozu zagłady w Treblince. W czasie wojny w okolicach Daleszyc były akcje partyzanckie, przede wszystkim oddziału AK "Barabasza".

Zabytki w Daleszycach

Do rejestru zabytków został wpisany układ urbanistyczny. Poza nim w Daleszycach znajdują się następujące zabytki: kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła z XIII i XVII w., (przebudowany w latach 1907-1920, razem z dzwonnicą bramną z 1833 r.), cmentarz parafialny z kaplicą, przydrożna kapliczka pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z połowy XIX w.

Wywóz odpadów w Daleszycach

Wywozimy gruz Daleszyce i odpady pobudowlane. Utylizujemy się w sposób ekologiczny. Wynajmujemy kontenery na śmieci Daleszyce.

do góry