Wiślica

Wiślica jest pięknym i zacisznym miastem. Kiedyś miało bardzo duże znaczenie w województwie świętokrzyskim. Miasto leży nad Nidą, przy trasie nr 771, na południe od Buska Zdroju, między Kielcami a Krakowem.

Historia Wiślicy

Wiślica jest tak stara jak nasza Polska. To urokliwe miasteczko na Ponidziu istniało już we wczesnym średniowieczu, około IX wieku. Wiślica największy rozkwit przeżyła w okresie od XII do XIV stulecia. Właśnie z tych czasów ocalała największa ilość zabytków. W XIV wieku w bardzo dużym stopniu do rozwoju Wiślicy przyczynił się król Kazimierz Wielki. Ufundował kolegiatę i ogłosił w 1350 roku Statuty Wiślickie, czyli zbiory prawne dla Małopolski.

Zabytki w Wiślicy

Jednym z najważniejszych obiektów zabytkowych w Wiślicy jest Dom Długosza, na Placu Solnym 32. Jest to gotycki dom z cegły, który został wybudowany w XV wieku z fundacji polskiego kronikarza Jana Długosza. Aktualnie jego fragment jest siedzibą Muzeum Regionalnego. Ocalały belkowane stropy oraz fragmenty polichromii z czasów powstania budynku. Kolejnym zabytkiem jest Kolegiata w Wiślicy przy ulicy Kościelnej. Jest to gotycki, bardzo okazały kościół Narodzenia NMP. Został wybudowany w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego, na miejscu dwóch wcześniejszych świątyń. W podziemiach są ślady romańskich budowli sakralnych. W Wiślicy warto jeszcze zobaczyć: dzwonnicę, Plac Solny, Rynek i Grodzisko.

Wywóz odpadów w Wiślicy

Oferujemy wywóz śmieci Wiślica. Wynajmujemy kontenery na śmieci Wiślica w bardzo różnych rozmiarach. Zapraszamy!

do góry