Końskie

Końskie jest miastem w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej końskie. Miasto leży na północnym skraju Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, wśród Lasów Koneckich.

Historia Końskich

Położona pośród lasów osada Końskie była własnością Odrowążów już w XII wieku. Prawa miejskie dostała dopiero w 1748 roku. Działały tutaj wtedy zakłady przemysłu zbrojeniowego. Pod koniec stulecia odwiedził je król Stanisław August Poniatowski. Produkcja broni była kontynuowana również w czasie zaborów. Była dostarczana powstańcom. Tradycje militarne nie wygasły też w czasie II wojny światowej. W miejscowych lasach w latach 1939-1940 powstały pierwsze oddziały partyzanckie, tak zwani hubalczycy.

W czasie okupacji w Końskich był obóz dla jeńców radzieckich i getto. Niemcy wymordowali w nim połowę mieszkańców miasta. Zespół pałacowy w Końskich powstał około 1740 r z inicjatywy hetmana wielkiego koronnego Jana Małachowskiego. Został przebudowany w XIX wieku. Obecnie w bocznych skrzydłach mają swoje siedziby liczne instytucje, na przykład władze samorządowe. Wokół zespołu pałacowego rozciąga się zabytkowy park angielski ze starymi dębami i bukami. Znajdują się tutaj również grecka świątynia z kolumnowym portykiem (z początku XIX w.), egipska oranżeria z rzeźbami faraonów (z 1825 r.) i tzw. domek wnuczętów.

Wywóz gruzu w Końskich

Pomożemy Ci pozbyć się niechcianych odpadów pobudowlanych, takich jak na przykład gruz. Przyjmujemy zarówno gruz czysty, jak i gruz zmieszany. Posiadamy kontenery na gruz w Końskich w bardzo wielu wymiarach. Można je zamówić przez internet, sprawdź!

do góry