Działoszyce

Działoszyce to miasto leżące w południowej Polsce, w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Działoszyce. Miasto leży nad rzeką Nidzicą.

Historia Działoszyc

Po raz pierwszy wspomniano o Działoszycach w 1220 roku. Osada leży na szlaku handlowym, który prowadzi z Krakowa przez Skalbmierz i Wiślicę. Protekcja biskupa Iwona Odrowąża sprawiła, że Działoszyce przez cały czas się rozwijały. W czasach Kazimierza Wielkiego Działoszyce liczyły około 430 mieszkańców. W 1409 roku król Władysław Jagiełło nadał im prawa miejskie. Ród Ostrogskich do których należało miasto, dostał przywilej na pobieranie opłat mostowych od kupców wielkopolskich. Działoszyce stały się ośrodkiem rzemieślniczym oraz handlowym. Można było zauważyć znaczny rozwój garbarstwa i olejarstwa, a w późniejszym czasie sukiennictwa. W 1629 roku w mieście było trzynastu rzemieślników. Stały tutaj młyn i stępa napędzane przez dwa koła wodne. W 1662 Działoszyce liczyły 468 mieszkańców. W 1788 było to już 159 domów i 720 mieszkańców. Działoszyce rozwijały się z roku na rok.

W Działoszycach urodzili się sławni ludzie, na przykład Jerzy Marian Niemczycki, Ludomir Tarkowski. Warto tutaj przyjechać, aby zwiedzić następujące zabytki: Kościół parafialny pw. Trójcy Świętej (gotyckie prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym), Cmentarz z XIX wieku, z kaplicą grobową rodziny Michalskich oraz tablicę upamiętniającą działania Armii Krajowej w Działoszycach.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Działoszycach

W Działoszycach oferujemy wywóz odpadów pobudowlanych, na przykład gruzu. Zamów u nas kontener na gruz!

do góry