Lubliniec

Lubliniec jest historyczną miejscowością w województwie śląskim, w jego północnej części, leżącą pomiędzy Koszęcinem a Tworogiem, nad rzekami Lublinica i Mała Panew

Historia Lublińca

Lubliniec jest jednym z najstarszych miast na Śląsku. Jego początki sięgają XIII wieku. Wtedy osada powstała na szlaku z Wrocławia do Krakowa. Prawa miejskie Lubliniec dostał w 1300 roku. W połowie XVII wieku, na zamku w Lublińcu znajdowała się ikona Matki Boskiej Częstochowskiej z Jasnej Góry, która została tam dostarczona zanim został oblężony kościół.

Zabytki w Lublińcu

Z uwagi na swoją długą historię w Lubieńcu jest bardzo wiele interesujących zabytków. Pierwszy z nich to zamek przy ul. Grunwaldzkiej 48. Aktualnie jest to odnowiony obiekt hotelowy. W 2012 roku odbył się tutaj I Piknik Rycerski. Regularnie organizowane są tu wydarzenia kulturalne. Warto jeszcze wspomnień o Kościele Św. Mikołaja, przy ulicy Mikołaja 2. Jest to kościół parafialny blisko Rynku w Lublińcu. W tej miejscowości można jeszcze obejrzeć Kościół Św. Stanisława Kostki, przy ulicy Piłsudskiego 6. Jest to zespół klasztorny Ojców Oblatów. Kolejny interesujący budynek to Kościółek Św. Anny w Lublińcu. To drewniana budowla z XVII wieku z barokowym wyposażeniem. Stoi między Starym Miastem a zamkiem. Warto odwiedzić również Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu.

Wywóz odpadów w Lublińcu

Zajmujemy się wywożeniem odpadów pobudowlanych. W naszej ofercie mamy również wynajem kontenerów na gruz Lubliniec w bardzo różnych rozmiarach. Atrakcyjne ceny!

do góry