Cieszyn

Cieszyn jest historycznym miastem położonym w południowej części województwa śląskiego, u podnóża Beskidu Śląskiego, nad rzeką Olzą, 30 km od Bielsko-Białej i Wisły.

Kilka słów o historii Cieszyna

Cieszyn jest historyczną stolicą regionu. Zgodnie z legendą w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy źródle, po długiej wyprawie. Radość z tego faktu spowodowała, że zapragnęli założyć tutaj miasto. Stąd jego nazwa- Cieszyn. Wydarzenie to zostało upamiętnione przez Studnię Trzech Braci.
Rzeka Olza dzieli miasto na polski Cieszyn i Czeski Cieszyn jednak historyczna część z pozostałościami piastowskiego grodu (Góra Zamkowa), uroczymi kamienicami i pozostałymi zabytkami jest na terenie Polski. Cieszyn potocznie nazywa się "małym Wiedniem”. Jest to niewielkie miasto, które jest istotnym ośrodkiem kulturalnym i oświatowym.

Zabytki w Cieszynie

Góra Zamkowa jest najcenniejszym i najstarszym miejscem w Cieszynie. Znajduje się tutaj miedzy innymi sławna romańska Rotunda z XI wieku (jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce). Na Górze Zamkowej są również następujące zabytki: Wieża Piastowska z XIV wieku, , Wieża Ostatecznej Obrony z XIII wieku, Pałac Myśliwski Habsburgów z XIX wieku (obecnie Zamek Cieszyn oraz Państwowa Szkoła Muzyczna).

Wywóz śmieci Cieszyn

Nie wiesz co zrobić z odpadami pobudowlanymi, takimi jak na przykład gruz? Oferujemy wynajem kontenerów na gruz Cieszyn w bardzo atrakcyjnych cenach. Kontener na śmieci Cieszyn znajdzie się na Twojej posesji w ciągu 12 godzin.

do góry