Będzin

Będzin jest historycznym, bardzo ciekawym miastem w województwie śląskim, leży w zakolu rzeki Czarnej Przemszy, na pograniczu Śląska oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Historia Będzina

Pierwszy warowny gród, który chronił osadę targową na lewym brzegu Czarnej Przemszy, został wybudowany około IX wieku. W tym miejscu obecnie znajduje się murowana warownia. Podgrodzie mieściło się najprawdopodobniej w miejscu aktualnych ogrodów parafii Św. Trójcy.

Osada i gród nie obroniły się przed pierwszym najazdem tatarskim w 1241 roku, ale błyskawicznie zostały odbudowane przez księcia Bolesława Wstydliwego, ponieważ na terenie Będzina zbiegały się istotne szlaki handlowe. Na początku XIV wieku król Kazimierz Wielki na miejscu grodu wybudował kamienną warownię, strzegącą granicy.

Najważniejsze zabytki i atrakcje w Będzinie

Jeżeli chodzi o zabytki, to warto tutaj wymienić: Zamek w Będzinie i Kościół Św. Trójcy w Będzinie, Kirkut (wszystkie na Górze Zamkowej), Pałac Mieroszewskich, przy ulicy Świerczewskiego 15. Atrakcje w Będzinie to: Podziemia Będzińskie, Góra Dorotka i Szlak Historyczny.

Wywóz gruzu w Będzinie - na czym polega nasza działalność?

Prowadzimy wywóz śmieci w Będzinie. Możesz u nas wynająć kontener na gruz oraz inne odpady pobudowlane. Posiadamy wiele pojemności i to tylko od Ciebie zależy, jaka wielkość jest Ci w danej chwili potrzebna. Do kontenera na gruz w Będzinie możesz wrzucić między innymi: gruz ceglany, odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, glebę, ziemię, minerały, piasek, drobne kamienie. Tego rodzaju odpady nazywane są czystym gruzem.

do góry