Lędziny

Lędziny są miastem w województwie śląskim, w powiecie bieruńsko-lędzińskim, leżącym pomiędzy Mysłowicami a Tychami.

Historia Lędzin

Miejscowość wspomniana przez Jana Długosza, w 1160 roku była własnością rycerza Jaksy z Miechowa, który przekazał ją Benedyktynom. Lędziny były obszarem walk z Niemcami w czasie powstań śląskich, bardzo zaciętych w czasie II powstania śląskiego w 1920 roku. Od 1922 roku należały do Polski. W czasie okupacji hitlerowskiej na obszarze Lędzin był podobóz obozu koncentracyjnego Auschwitz (1944-1945). Po wojnie rozwinęło się górnictwo i wzrosła liczba mieszkańców.

Atrakcje w Lędzinach

Wyjątkowym elementem krajobrazu architektonicznego jest osiedle domków fińskich, które zostało wybudowane około 1953 roku. Ciekawa rzeźba tereny, wysoki stopień lesistości oraz istniejące obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe sprawiają, że Lędziny mają wiele walorów turystycznych. Przez miejscowość przebiegają trzy szlaki: Szlak Krawędziowy GOP (z zachodu na wschód), Szlak im. Jana Kudery (od Błędowa przez Goławiec i Górki do Bierunia Starego) oraz Szlak Hołdunowski, (od Ławek przez Hołdunów w kierunku Imielina). W letnim kompleksie sportowo-rekreacyjnym ,,Nad Zalewem: można aktywnie spędzić czas na odkrytym basenie i kortach tenisowych. W Lędzinach znajduje się również kryta pływalnia wraz z jacuzzi i saunami.

Wywóz śmieci w Lędzinach

Prowadzimy wywóz odpadów, w tym również odpadów poremontowych. Możesz wynająć u nas kontener w Lędzinach, do którego wrzucisz na przykład gruz czysty lub zmieszany.

do góry