Łaziska Górne

Łaziska Górne są miastem w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim. Liczy około 22 000 mieszkańców.

Historia Łazisk Górnych

Pierwsza osada na tych terenach to stara niemiecka dzielnica Łaziska Średnie. Dopiero w późniejszym czasie powstały niemieckie Dolnej. Najpóźniej na pobliskich wzgórzach zasiedlono obszar obecnych Łazisk Górnych. Natomiast Łaziska Dolne zostały przekazane w postaci darowizny dla kościoła św. Wojciecha w Mikołowie przez Księcia Opolskiego i Pana na Raciborzu. Łaziska Dolne oraz Górne od początku stanowily własność panów na Pszczynie. Najpierw byli to Piastowie, a następnie inne rody. Natomiast Łaziska Średnie stanowiły własność rodzin szlacheckich do 1814 r.

Następnie przeszły w ręce właścicieli stanowego państwa pszczyńskiego. W 1806 r. otwarto w Łaziskach Górnych pierwszą szkołę. Do XVIII wieku ludność zajmowała się rolnictwem. W II połowie XIX wieku do wsi dotarła industrializacja. Otworzono hutę szkła i powstały połączenia kolejowe (na liniach Mikołów-Orzesze oraz Tychy-Orzesze).

Zabytki w Łaziskach Górnych

W Łaziskach Górnych znajduje się osiem obiektów, które zostały wpisane na listę zabytków. Są to: pozostałości parku przy ulicy Stefana Wyszyńskiego, kościół Matki Bożej Królowej Różańca Świętego, w stylu eklektycznym, z elementami neogotyckimi oraz neoromańskimi, ratusz z 1927 roku.

Wywóz gruzu Łaziska Górne

Jesteśmy firmą, która zajmuje się wywozem gruzu Łaziska Górne. Wynajmujemy również kontenery na gruz Łaziska Górne oraz worki Big-Bag w korzystnych cenach.

do góry