Blachownia

Blachownia jest miastem w Polsce, w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Blachownia.

Położenie Blachowni

Miasto znajduje się w Obniżeniu Górnej Warty, nad rzeką Stradomką. Historycznie leżało na terenie Małopolski. Niedaleko Blachowni jest Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą.

Historia Blachowni

Historia Blachowni jest bardzo mocno związana z rozwojem przemysłu. Miasto znajduje się w Częstochowskim Obszarze Rudonośnym. W 1610 roku założono w Blachowni manufakturę i uruchomiono wielkie piece hutnicze. Na miejscu wcześniejszej kuźnicy marszałek wielki koronny, starosta olsztyński i krzepicki Mikołaj Wolski wybudował blacharnię. W 1630 r. huta produkowała około 800 wozów żelaza rocznie. W 1633 r. kuźnica została odwiedzona przez króla Władysława IV, który był w gościnie u Paulinów na Jasnej Górze. W 1835 r. została w Blachowni otwarta fabryka i odlewnia blachy. W latach 50. XX w. rozbudowano hutę i kopalnie rud żelaza w najbliższych miejscowościach. W 1967 roku Blachownia otrzymała prawa miejskie. W 1951 roku została oddana do eksploatacji kopalnia rud żelaza „Jerzy” („św. Jerzy”).

Zabytki w Blachowni

W Blachowni zabytkowe są następujące obiekty: dawna stacja kolejowa, obecnie budynek Urzędu Stanu Cywilnego, budynek straży granicznej i karczmy w Trzepizurach, Pałacyk myśliwski z 1870 r., Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Królowej Polski i św. Michała Archanioła, zbudowany w 1927 r., pomnik poświęcony mieszkańcom Blachowni.

Wynajem kontenera na gruz Blachownia

W Blachowni zajmujemy się wywozem gruzu Blachownia oraz wynajmem kontenerów na gruz Blachownia.

do góry