Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice (niem. Czechowitz-Dzieditz, Czechowitz-Dziedzitz) są miastem w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie bielskim.

Początki miasta

Miejscowość po raz pierwszy została wymieniona w łacińskim dokumencie Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (po polsku Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego), która została spisana w czasach biskupa Henryka z Wierzbna około 1305 roku. Dwie nazwy wiążą się z funkcjonowaniem tych dwóch osad na prawie polskim (iure polonico) oraz niemieckim (iure theuthonico).
Było to związane z przeprowadzoną pod koniec XIII wieku na koniec XIII wieku na terytorium późniejszego Górnego Śląska wielką akcją osadniczą (tak zwaną łanowo-czynszową). Polegała ona na zakładaniu nowych wsi oraz przenoszeniu starych wsi na nowe prawo.

Zabytki w Czechowicach-Dziedzicach

Obiekty zabytkowe w Czechowicach-Dziedzicach to: Pałac Kotulińskich, wybudowany 1729 r. (obok znajduje się park krajobrazowy o powierzchni 1 ha z aleją bukową), zespół zabudowań dworskich (przy pałacu Kotulińskich, Kościół parafialny pw. św. Katarzyny (ufundowany przez K. Kotulińskiego w latach 1722-1729), Kaplica obok kościoła parafialnego pw. Wspomożenia Wiernych oraz Jezuicki ośrodek duszpasterski.

Wywóz gruzu w Czechowicach-Dziedzicach

Najlepiej wywóz gruzu Czechowicace-Dziedzice oraz jego ekologiczną utylizację, warto powierzyć naszej firmie. Zajmujemy się tym od bardzo wielu lat. Oferujemy również wynajem kontenerów na odpady pobudowlane Czechowice-Dziedzice oraz worki Big-Bag.

do góry