Kłobuck

Kłobuck (Klobutsk‎, niem. Klobutzko, wcześniej Kłobucko) jest miastem w Polsce, położonym w województwie śląskim, siedzibą władz powiatu kłobuckiego i gminy miejsko-wiejskiej Kłobuck.

Początki Kłobucka

Kłobuck po raz pierwszy otrzymał prawa miejskie w 1244 roku. Miasto z tamtego okresu obecnie znane jest jako Kłobuck Stare Miasto. Przed rokiem 1400 Kłobuck utracił prawa miejskie. Przez Kłobuck biegła droga handlowa, która łączyła Małopolskę i Wielkopolskę. W okolicach Wielunia rozwidlała się. Jej zachodnia odnoga prowadziła na Śląsk, do Oleśnicy i Wrocławia. Bardzo prawdopodobne, że wcześniej przebiegał tutaj fragment najstarszego szlaku handlowego z czasów rzymskich, tak zwanego bursztynowego szlaku. Wiódł on od wybrzeży Morza Śródziemnego przez Kraków, Kalisz do brzegów Bałtyku. W czasach piastowskich Kłobuck był siedzibą łowczych krakowskich zwanych kłobuckimi.

Zabytki w Kłobucku

Jednym z najcenniejszych zabytków w Kłobucku jest Kościół świętych Marcina i Małgorzaty. Po raz pierwszy został wybudowany z kamienia w 1144. Wiele razy był niszczony przez pożary, a następnie odbudowywany. Aktualnie stanowi część wzniesionego w 1476 roku, zespołu klasztornego kanoników regularnych, który został ufundowany przez Jana Długosza.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Kłobucku

W Kłobucku zajmujemy się wywozem gruzu. Przyjmujemy zarówno gruz czysty, jak i gruz zmieszany. Chętnie wynajmiemy Tobie kontener na gruz w Kłobucku w wybranym przez Ciebie rozmiarze. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

do góry