Bieruń

Bieruń jest miastem w województwie śląskim, leży blisko Lędzin, Imielina i Tychów. Jest ponad 620- letnim miastem położonym w południowo-wschodniej części województwa śląskiego.

Będzin leży na trasach komunikacyjnych Tychy - Oświęcim i Mysłowice - Pszczyna. Duża część granic miasta to rzeki: Wisła, Przemsza, Mleczna i Gostynka.

Historia Bierunia

W źródłach historycznych nazwa osady, czyli "de Beruna" po raz pierwszy została wymieniona w 1376 roku. Śląsk znajdował się wtedy pod władzą czeskich Przemyślidów. Na przełomie X i XI wieku występował tu otoczony palisadą gródek obronny z wieżą obserwacyjną. Jego celem była ochrona kupców, którzy przeprawiali się przez rzekę. Pozostałością po tym grodzie jest bieruński kopiec. Obecnie na jego szczycie stoi XIX-wieczna kapliczka św. Jana Nepomucena. Od 1922 roku Bieruń był uznawany za polskie miasto. W czasie II wojny światowej został wcielony do Niemiec. W latach 1975-1991 był dzielnicą Tychów.

Zabytki w Bieruniu

W Bieruniu warto zobaczyć między innymi następujące zabytki: drewniany kościół cmentarny Św. Walentego z lat 1598-1628, Kościół Św. Bartłomieja z XVIII wieku, Pomnik Powstańców Śląskich, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1909 roku, Cmentarz żydowski w Bieruniu Starym, Kopiec w Bieruniu (pochodzi z 1295 roku), zabytkowe groble, Kościół Św. Barbary, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Wywóz gruzu Bieruń

Jeżeli interesuje się wywóz gruzu Bieruń lub wynajem kontenera na gruz Bieruń, to zgłoś się do naszej firmy. Z pewnością pomożemy Ci pozbyć się zbędnych odpadów.

do góry