Rydułtowy

Rydułtowy są miastem w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim. Miasto leży w strefie nadgranicznej z Czechami.

Historia Rydułtów

W połowie XIX wieku większość mieszkańców miejscowości i regionu to było ludność mówiąca w języku polskim. W rezultacie połączenia samodzielnych gmin: Rydułtów Górnych, Rydułtów Dolnych, Radoszów Górnych i Radoszów Wielkich w dniu 20 października 1926 roku Rydułtowy stały się gminą. Rydułtowy w 1951 roku uzyskały prawa miejskie. Na mocy ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym państwa oraz zmianie ustawy o radach narodowych, Rydułtowy zostały jedną z dzielnic Wodzisławia Śląskiego. W dniu 1 stycznia 1992 r. Rydułtowy odzyskały prawa miejskie. W latach 1992-1998 miasto należało do województwa katowickiego.

Zabytki w Rydułtowach

W Rydułtowach znajdują się następujące zabytki: tunel kolejowy z lat 1853-1858, zespół Budynków Szpitala z 1911 r., krzyż pokutny w Radoszowach, krzyż pokutny z 1628 r. przy Kościele św. Jerzego, Kościół św. Jerzego z 1896 r., budynek wagi KWK Rydułtowy z 1906 r., zabudowa mieszkaniowa osiedla Karola, Kościół św. Jacka 1922 r., stacja kolejowa i cmentarz ewangelicki. W dodatku w Rydułtowach odbywają się cyklicznie: Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Festyn na rzecz Rodzin i Osób Niepełnosprawnych.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Rydułtowach

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Rydułtowy. Prowadzimy również jego ekologiczną utylizację.

do góry