Pyskowice

Pyskowice są małym miasteczkiem w województwie śląskim, leżącym 12 km od Gliwic, nad rzeką Dramą, przy trasie nr 94. Ponad 700 lat temu, dzięki położeniu na szlaku handlowym osada stała się miasteczkiem.

Historia Pyskowic

Pyskowice są jednym z najstarszych miast na Górnym Śląsku. Pierwsza udokumentowana wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1256 roku, z dokumentu wystawionego przez wrocławskiego biskupa Tomasza. Pyskowice były miastem książęcym aż do 1532 roku, do śmierci księcia opolskiego Jana. Po tym wydarzeniu Pyskowice jako lenno zostały przekazane Habsburgom. W tym okresie na Rynku znajdowały się 34 domy. Były małe, drewniane i kryte słomą lub sitowiem. Miasto było otoczone wałem ziemnym oraz fosą wypełnioną przez wodę z rzeki Dramy. W umocnieniach obronnych miasta są dwie bramy: toszecka i tarnogórska.

Zabytki w Pyskowicach

W Pyskowicach można wymienić następujące obiekty zabytkowe: Kościół Św. Mikołaja, przy ulicy Poniatowskiego (świątynia stoi niedaleko Rynku), Kościół Św. Stanisława, Ratusz przy Rynku 1 (mieści się w nim Muzeum Miejskie). Na Rynku są również kolorowe kamieniczki.

Atrakcje w Pyskowicach

Na pewno jedną z atrakcji w Pyskowicach jest duża ilość zieleni. W mieście znajdują się aż trzy parki: Park Miejski (dolina rzeki Dramy w południowej części miasta), Ogródek Jordanowski (ulice: Strzelców Bytomskich, Osiedlowa i Poniatowskiego) oraz Park na placu Piłsudskiego.

Wywóz odpadów pobudowlanych

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych. Specjalizujemy się w wywozie gruzu Pyskowice. Przyjmujemy zarówno gruz czysty, jak i zmieszany Pyskowice.

do góry