Sędziszów

Sędziszów jest miastem w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, nad Mierzawą, oraz siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Sędziszów.

Historia Sędziszowa

Sędziszów jest dawną siedzibą Jastrzębców, czyli rycerzy Konrada Mazowieckiego. Miejscowość powstała w XIII wieku. Jest jedną ze starszych miejscowości w województwie świętokrzyskim. Aż do drugiej wojny światowej Sędziszów należał do szlachty. Pierwszym właścicielem był Stanczko de Sędziszów. Natomiast ostatnim była rodzina Kamińskich. Dobra sędziszowskie są obecnie własnością Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. W XV wieku w Sędziszowie znajdował się drewniany kościół pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła. Po pożarze został wybudowany nowy drewniany kościół. Budowa murowanego kościoła zaczęła się w 1771 roku. W 1902 roku, gdy zawalił się strop, to kościół został odbudowany. Wtedy wzniesiono część otaczających go murów. W 1904 roku kościół uszkodził pożar. Ponownie go odbudowano oraz poddano konserwacji w 1914 roku.

W latach 1970-1975 wykonano zabiegi konserwatorskie. Na początku 1880 roku rozpoczęto budowę linii kolejowej. W 1885 roku została otwarta stacja kolejowa i parowozownia. Wtedy, gdy powstawała linia kolejowa, centrum wsi znajdowało się w Rynku, w okolicy kościoła Świętego Piotra i Pawła. Dopiero na początku XX wieku centrum wsi znalazło się w pobliżu stacji kolejowej.

Wywóz śmieci w Sędziszowie

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, takich jak na przykład folie malarskie, czy gruz. Wynajmujemy również kontenery na śmieci w Sędziszowie w bardzo atrakcyjnych cenach.

do góry