Ulanów

Ulanów jest miastem w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ulanów, położonym u ujścia Tanwi do Sanu. To ośrodek usługowy i turystyczno-wypoczynkowy.

Historia Ulanowa

Miasto zostało założone przez Stanisława Ulinę Ulińskiego w 1616 roku w widłach Sanu i Tanwi. W XVII wieku były tutaj cechy kuśniersko-krawiecki oraz cech szewski. Na początku XVIII wieku. Powstał tu również cech retmański. Ulanów uzyskał prawa miejskie w 1616 roku. Największy rozkwit miasta trwał od XVII wieku do XIX wieku. Wszystko za sprawą rzemiosła szkutnickiego oraz dużego ośrodka flisackiego. U ujścia Tanwi do Sanu była przystań rzeczna, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. Przy przystani naprawiano statki. Podczas wojen szwedzkich w XVII wieku Ulanów został zniszczony przez najeźdźców. Tak samo było w czasie wojen w kolejnym wieku. W połowie XIX wieku właścicielem Ulanowa razem z przyległymi dobrami (Bieliniec, Wólka Bielińska, Bieliny, Glinianka i Dąbrowica) był Stanisław hrabia Mniszek. Po jego śmierci w 1860 roku dobra te przypadły jego synowi, Alfonsowi hrabiemu Mniszkowi, żonatemu z Jadwigą z Dunin-Borkowską. Miasto odkupił od niej w 1892 roku Stefan Sękowski, żonaty z Karoliną ze Szlachtowskich. Po śmierci Stefana Sękowskiego Ulanów razem z przyległymi wsiami nabył Witold książę Czartoryski.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Ulanowie

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Ulanów. Prowadzimy również jego ekologiczną utylizację. Zapraszamy!

do góry