Głogów Małopolski

Gmina Głogów Małopolski to gmina miejsko-wiejska. Najważniejszym miastem jest oczywiście Głogów Małopolski, który zajmuje powierzchnię 14 km2 oraz liczy 5 tys. mieszkańców.
Do miasta są przyłączone następujące sołectwa: Wysoka Głogowska, Budy Głogowskie, Styków, Przewrotne, Pogwizdów Stary, Hucisko, Zabajka, Rogoźnica, Wola Cicha, Lipie, Rudna Mała, Miłocin i Pogwizdów Nowy.

Rynek oraz architektura miejska

Rynek miejski w Głogowie Małopolskim został wpisany w kształt kwadratu. Wyróżnia się ciekawym renesansowym układem urbanistycznych. Plan miasta był pierwszym w Polsce dziełem urbanistycznym okresu renesansu. Rynek i sąsiadujące uliczki są zabudowane parterowymi domkami w stylu tak zwanej architektury małomiasteczkowej z okresu XIX i XX w. W rynku można zobaczyć takie miejsca i obiekty jak: : ratusz z XVIII w., figura Matki Boskiej i św. Floriana z XVIII w., głaz pamiątkowy Jana III Sobieskiego, pomnik walki i męczeństwa.

Jakie zabytki sakralne warto zwiedzić w Głogowie Małopolskim?

Na pewno najważniejszym zabytkiem jest zespół kościoła parafialnego pw. Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Małopolskim. Został wybudowany w latach 1876 - 1879. Drugim obiektem jest Kościół parafialny pw. św. Antoniego w Przewrotnem, który został wybudowany w 1823 roku.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Głogowie Małopolskim

Jeżeli szukasz firmy, która pomoże Ci w utylizacji odpadów pobudowlanych, to zgłoś się do nas. Z chęcią wynajmiemy Ci kontener na gruz i przyjedziemy po jego odbiór. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.

do góry