Boguchwała

Boguchwała jest miastem w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej, na Podgórzu Rzeszowskim, nad Wisłokiem.

Historia Boguchwały

Boguchwała została założona w XIV wieku przez M. Piotraszewskiego. Wieś przeszła pod władzę M. S. Ligęzy w 1561 roku. Była to wieś Piotraschowka, własność Ligęzów, położona w ziemi przemyskiej województwa ruskiego. W czerwcu 1624 roku Tatarzy spalili sporą jej część. W połowie XVII wieku wieś była przejęta przez Ustrzyckich, po nich przez Urbańskich, a w 1724 roku została kupiona przez Teodora Lubomirskiego. W 1728 roku August II Mocny nadał prawa miejskie wsi i zmienił jej nazwę na Boguchwała. W XVIII w. miasto rozwijało się szybko, ponieważ było siedzibą klucza dóbr. W 1763 roku nowym właścicielem miasta został generał wojsk koronnych P. Starzyński. Parę lat później Boguchwała utraciła prawa miejskie. W 1805 roku majątek został przejęty przez ziemianina Floriana Straszewskiego. Lepsze czasy dla tej miejscowości przyszły dopiero w momencie, gdy w II połowie XIX wieku zakupił ją Z. Suszycki. Rozwinął on gospodarkę oraz utworzył Naukowy Zakład Gospodarczy. Dzięki wprowadzaniu innowacji nastąpił wzrost produkcyjny.

Wywóz odpadów w Boguchwale

W Boguchwale zajmujemy się wywozem gruzu Boguchwała. Przyjedziemy na Twoją posesję z zamówionym przez Ciebie kontenerem na odpady Boguchwała. W naszej ofercie dostępne są one w bardzo wielu rozmiarach. Polecamy skorzystanie z tej usługi. Gwarantujemy niskie ceny.

do góry