Brzostek

Brzostek jest miastem w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Brzostek. Leży nad rzeką Wisłoką na pograniczu Pogórza Ciężkowickiego oraz Strzyżowskiego.

Historia Brzostka

Pierwsza wzmianka o Brzostku znajduje się w dokumentach legata papieskiego Idziego (w latach 1123-1125). Brzostek jest jedną z najstarszych miejscowości w województwie podkarpackim, co potwierdzają dokumenty pisane w Krakowie (maj 1123 - styczeń 1125). Od XIV wieku osada była osadą targową. W 1367 roku benedyktyni tynieccy założyli miasto Brzostek. Ma on naprawdę bardzo ciekawą historię. W XVI wieku Brzostek był całkowicie spalony przez wojska węgierskie. Natomiast w XVII wieku przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego. W lutym 1846 roku chłop Jakub Szela, stanął na czele rzezi galicyjskiej. Co ciekawe w XIX wieku swoją aptekę otworzył tutaj Ignacy Łukasiewicz, który był twórcą lampy naftowej. W 1934 roku Brzostek został gminą wiejską. Zachował prawo do stosowania nazwy miasto. W czasie II wojny światowej miasteczko zostało spacyfikowane. Niemcy wymordowali Żydów, a straty w budynkach wynosiły ponad 65%.

Zabytki w Brzostku

W Brzostku znajdują się następujące obiekty zabytkowe: kamienice mieszczańskie w Rynku z wieków XVIII-XIX, kapliczki z wieków XVII-XIX, klasycystyczny kościół z 1818 roku, cmentarze wojskowe. To niestety wszystko co ocalało po wojnie.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Brzostku

W Brzostku zajmujemy się wywozem gruzu Brzostek oraz jego ekologiczną utylizacją. Wynajmujemy kontenery na gruz Brzostek w niskich cenach.

do góry