Kolbuszowa

Kolbuszowa jest miejscowością w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, położoną nad rzeką Nil, na płaskowyżu Kolbuszowskim w Kotlinie Sandomierskiej na skraju Puszczy Sandomierskiej.

Historia Kolbuszowej

Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska zasadźcy (Kolbuski). Miejscowość powstała w 1504 roku na miejscu dawnych Porąb Wielkich. Miasto lokowano prawdopodobnie przed 1683 rokiem. Wiemy to dzięki temu, że zachował się dokument Józefa Karola Lubomirskiego, który regulował zasady handlu. Przez miasto przebiegał szlak handlowy Sandomierz - Przemyśl. Kolbuszowa była posiadłością Leliwitów Tarnowskich i częścią województwa sandomierskiego. Początkowo należała do diecezji krakowskiej, a następnie od 1786 roku do diecezji tarnowskiej.

W czasie zaborów była częścią cyrkułu rzeszowskiego. Od 1867 roku została miastem powiatowym. Miejscowość słynęła z ękodzielnictwa: ślusarstwa, stolarstwa, tokarstwa oraz wyrobów kołodziejskich. Handlowano nimi na terenie całej Polski, Litwy. W dniu 9 września 1939 roku 4 Batalion Forteczny porucznika Andrzeja Krawca i część Batalionu KOP „Wołożyn” kapitana Piotra Tymkiewicza stoczyły walkę z oddziałami niemieckiej 2 Dywizji Pancernej. Poległo około 100 żołnierzy polskich, a 300 zostało rannych. W ramach zemsty za opór Niemcy spalili ponad 300 budynków. Działające na terenie Kolbuszowej oraz okolic oddziały AK i BCh przyczyniły się do tajemnicy broni rakietowej V-1 i V-2, które były testowane przez Niemców.

Wywóz odpadów w Kolbuszowej

Prowadzimy wywóz odpadów, w tym gruzu Kolbuszowa. Wynajmujemy kontenery na śmieci Kolbuszowa w niskich cenach.

do góry