Strzyżów

Strzyżów jest miastem w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, na Pogórzu Strzyżowskim, nad Wisłokiem, leży 30 km od Rzeszowa. Stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Strzyżów. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa rzeszowskiego.

Historia Strzyżowa

Legendarne dzieje Strzyżowa sięgają IX wieku, czasów związku plemiennego Wiślan. Wtedy pogański książę wiślicki zbudował w widłach rzeki Stobnicy i Wisłoka strażnicę zwaną - Strzeżno - dla obrony wschodnich krańców swych ziem. Legat papieski, biskup firmański Filip w 1279 roku w Budzie na Węgrzech potwierdził opatowi klasztoru Cystersów w Koprzywnicy prawo do pobierania dziesięciny między innymi z Czudca i Strzyżowa. Pierwsza lokacja miasta nastąpiła między 1373 a 1397 rokiem. Miasto w XV-XVII wiekach posiadało dwa rynki, 3 kościoły, ratusz, łaźnię, szpital dla bezdomnych, 3 młyny, jatki, karczmę, gorzelnię, dwa browary i słodownie, szkołę parafialną, komorę celną, dwa mosty: godowski i gbiski, folusz, blech z maglem i staw rybny.

Z pewnością można powiedzieć, że były to czasy świetności miasta. Zarówno pod względem wytwórczości, hodowli oraz kontraktów handlowych z ośrodkami miejskimi w Polsce, na Węgrzech i Słowacji. W dniu 15 sierpnia 1769 roku odbyła się przysięga Konfederatów barskich przed obrazem Matki Bożej Niepokalanej w Strzyżowie, w obecności Kazimierza Pułaskiego i Franciszka Trzecieskiego. Obraz ten został umieszczony na sztandarze Konfederatów.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Strzyżowie

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Strzyżów.

do góry