Błażowa

Błażowa jest miastem w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Błażowa, na Pogórzu Dynowskim, nad potokiem.

Historia Błażowej

Nie są dokładnie znane początki osady. Pozostają tylko spekulacja. Pierwsza wzmianka o Błażowej pochodzi z 1429 roku. Znajdowała się w dokumencie, który dotyczył lokalizacji niedalekiej wsi Kąkolówka, wydanym w Dynowie przez Piotra Lunaka Kmitę. Nazwa Błażowa (wcześniej Błażejowa) pochodzi się od Błaża (Błażeja). Prawdopodobnie było to imię zasadźcy albo pierwszego właściciela. Wcześniej ta miejscowość znana była jako Złotowieniec. Zgodnie z legendą taką nazwę miał nadać jej król Władysław II Jagiełło, kiedy przejeżdżał koło osady i zobaczył, że wokół rosną złociste łany zboża.

Mikołaj Rzeszowski herbu Doliwa, który żył w XIV wieku, był właścicielem Błażowej oraz Rzeszowa. W 1596 roku została stworzona fundacja stypendialna przez księdza Tomasza Raskowicza z Pyzdr. Był to proboszcz z Błażowej dla miejscowej młodzieży. W 1624 roku oraz w 1672 roku najazdy Tatarów sprawiły, że Blażowa została zniszczona. Miejscowość otrzymała prawa miejskie przed 1770 roku. Wtedy stanowiła własność prywatną. W latach 1772-1918 miasto było w zaborze austriackim.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Błażowej

Oferujemy nie tylko wywóz śmieci Błażowa, ale również bardzo duże worki na odpady Big Bag. Można w nim wywozić gruz czysty Błażowa, zmieszany oraz zanieczyszczony. Worek Big Bag zamawia się tak samo jak zwykły kontener Błażowa.

do góry