Nowa Dęba

Nowa Dęba jest miastem w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim, siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy Nowa Dęba.

Historia Nowej Dęby

Powstanie Nowej Dęby było związane z założeniem na terenach Puszczy Sandomierskiej Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wtedy postanowiono wybudować we wsi Dęba wytwórnię amunicji numer 3. Jej budowniczym oraz pierwszym dyrektorem był pułkownik Jan Szypowski, który wcześniej był wicedyrektorem Wytwórni Amunicji nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. W pobliżu miejscowości znajdował się poligon wojskowy , na którym przeprowadzano próby z amunicją. W niewielkiej odległości od Dęby były też zakłady przemysłu metalowego i chemicznego.

Pieniądze na budowę fabryki uzyskano dzięki francuskiej pożyczce zbrojeniowej. W 1938 roku zaczęto budowę osiedla mieszkaniowego dla przyjeżdżających z różnych stron Polski specjalistów. Przede wszystkim chodziło o kadrę techniczną. Poza infrastrukturą techniczną powstały: osiedle mieszkaniowe, szkoła, szpital, stołówka i basen kąpielowy o wymiarze 50 m. Po wybuchu II wojny światowej Dęba została zajęta przez Niemców, którzy zagarnęli fabrykę dla własnych celów. Na terenach dębskiego poligonu razem ze swoimi żołnierzami ćwiczyła armia generała Paulusa, która szykowała się do wyprawy na Związek Radziecki. W dniu 29 lipca 1944 roku Dęba została wyzwolona spod okupacji niemieckiej przez oddziały radzieckie.

Wywóz odpadów w Nowej Dębie

Prowadzimy wywóz śmieci Nowa Dęba. Można u nas zamówić kontenery na śmieci Nowa Dęba w wielu różnych rozmiarach.

do góry