Lubaczów

Lubaczów jest miastem w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, siedzibą powiatu lubaczowskiego, położonym na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, u ujścia rzeczki Sołotwy do Lubaczówki, niedaleko granicy państwa z Ukrainą.

Historia Lubaczowa

Pierwsza wzmianka o Lubaczowie pochodzi z 1214 roku. Wtedy na podstawie traktatu spiskiego, który został zawarty między Leszkiem Białym, księciem krakowskim i sandomierskim, a królem węgierskim Andrzejem, gród stał się własnością wojewody Pakosława Lasocica. Na początku występował pod nazwą Lubaczew. Od 1376 roku utrwaliła się forma Lubaczów. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1376 roku. Po śmierci ostatniego księcia rawsko-mazowieckiego, miasto znalazło się pod zarządem królewskim. Starostwu lubaczowskiemu wiele przywilejów nadał w 1523 roku król Zygmunt Stary. W XV i XVI wieku Lubaczów był siedzibą sądu grodzkiego. Od 1772 roku miasto znajdowało się pod zaborem austriackim.

W 1817 roku dobra starościńskie zostały sprzedane. Natomiast w 1868 roku władze austriackie przeniosły urzędy do Cieszanowa. W obronie Galicji Wschodniej przed Ukraińcami w grudniu 1918 roku w Lubaczowie toczyły się walki, w których brała udział między innymi kompania lubaczowska WP pod dowództwem kapitana Stanisława Dąbka.

Zabytki w Lubaczowie

Najważniejsze zabytki w Lubaczowie to: cerkiew św. Mikołaja, Ratusz, dworzec kolejowy z 1880 roku, z zabytkową wodociągową wieżą ciśnień, cmentarz żydowski, oraz cmentarz komunalny z II połowy XIX w.

Wywóz odpadów

Prowadzimy wywóz gruzu Lubaczów. Wynajem kontenerów Lubaczów w atrakcyjnych cenach.

do góry