Kańczuga

Kańczuga jest miastem w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kańczuga, położonym na Podgórzu Rzeszowskim, nad rzeką Mleczką.

Historia Kańczugi

Pierwsze dokumenty dotyczące osadnictwa na tym obszarze pochodzą z 1340 r. Początkowo dzierżawcami królewskimi byli Pileccy, którzy za czasów księcia Władysława Opolczyka zamienili osadę Mrzygłód na Kańczugę oraz Tyczyn. Prawa miejskie Kańczuga uzyskała w XIV wieku. Założyciel miasta to Otton z Pilczy. Po nim Kańczugę odziedziczyła jego córka Elżbieta, która poślubiła Wincentego Granowskiego, starostę generalnego Wielkopolski, syna Wincentego z Granowa, a później wyszła za mąż króla Władysława Jagiełłę.

W XV wieku miejscowość ciągle była własnością Pileckich. W późniejszych latach właścicielami Kańczugi byli kolejno: Odrowążowie, Kostkowie, Ostrogscy, Lubomirscy i Sanguszkowie. Największy rozwój miejscowości nastąpił przed 1498 rokiem. Niestety w późniejszych latach miasto przeszło najazd wołoski oraz kilka najazdów tatarskich, co doprowadziło do jego upadku.

Zabytki w Kańczudze

W Kańczudze niestety zachowały się jedynie dwa obiekty zabytkowe. Pierwszym z nich jest kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, który został wybudowany w 1605 roku. W środku znajduje się część barokowego wyposażenia. Drugi zabytek to kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej. Jest to dawna cerkiew greckokatolicka.

Wywóz odpadów w Kańczudze

Wynajmujemy kontenery na gruz Kańczuga w bardzo okazyjnych cenach. Można je zamówić przez naszą platformę internetową.

do góry