Jedlicze

Jedlicze są miastem w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, położonym nad rzeką Jasiołką oraz siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Jedlicze.

Historia Jedlicz

Nazwa miejscowości pochodzi od prasłowiańskiego słowa ,,jedla”, które oznacza po prostu jodłę. Nazwa ta została w czasie zaboru austriackiego zamieniona na bliższe miejscowemu językowi Jedlicze. Osada powstała pod koniec XIV wieku. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z 1409 roku. Został w nich wymieniony sołtys Piotr z Jedlicza, jako uczestnik bitwy pod Grunwaldem. W tym okresie Jedlicze stanowiły własność rodu Mleczków i Bączalskich. W 1427 roku w miejscowych dokumentach występuje Piotr Mleczko z Jedlicza, który pożyczył Fryderykowi z Jaćmierza 100 marek.

W 1464 roku Mikołaj Mleczko z Jedlicza sprzedał wolne użytkowanie lasu w Polance Klemensowi Zebrzydowskiemu. W 1530 roku Jedlicze należało do Mikołaja Mleczki oraz Stanisława Bączalskiego. W 1536 roku do parafii Jedlicze zaliczane były wsie szlacheckie Polanka i Żarnowiec, które stanowiły własność Mikołaja Żarnowieckiego. Biskup Piotr z Chrząstowa podarował mu Pałac Biskupi w Krośnie. Po śmierci Żarnowieckiego budynek został przekazany biskupowi przemyskiemu. Pod koniec XVI wieku właścicielem Jedlicza był Justus Romer z Chyżowa. Natomiast już w 1630 roku Jedlicze były własnością Jana Bączalskiego.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Jedliczach

Wywozimy odpady pobudowlane, w tym gruz Jedlicze. Wynajmujemy kontenery na gruz Jedlicze w konkurencyjnych cenach. Zapraszamy!

do góry