Tułowice

Tułowice są miastem w Polsce, w województwie opolskim, w powiecie opolskim, siedzibą gminy Tułowice. Leżą na Nizinie Śląskiej, w centrum województwa opolskiego, nad Ścinawą Niemodlińską.

Historia Tułowic

O miejscowości po raz pierwszy wspomniano w 1447 roku. Była tutaj wówczas parafia pod wezwaniem św. Rocha. Nazwa Tułowice (Tillowitz) pochodzi od nazwy osobowej Tylo. Historia miejscowości jest bardzo mocno związana z lokalnym przemysłem. W XIX wieku zaczęło się wydobycie glinek ceramicznym oraz produkcja fajansu. Tego rodzaju działalność w Tułowicach rozpoczął graf Ludwik Praschma. Natomiast w 1889 roku produkcją ceramiki zajął się Erhard Schlegelmilch. Wtedy została tam wybudowana nowoczesna fabryka porcelany, która wytwarzała porcelanę stołową, dekorowaną motywami kwiatowymi i plastycznymi. Po II wojnie światowej w 1946 roku produkcja została wznowiona. Nie produkowano już jednak naczyń porcelanowych. Zaczęto natomiast wytwarzać naczynia z porcelitu. Po 1990 roku przedsiębiorstwo państwowe przekształcono w spółkę akcyjną. Niestety w 2001 roku zarząd spółki ogłosił upadłość i fabrykę przejęła prywatna firma.

Zabytki w Tułowicach

Najważniejszym zabytkiem w Tułowicach jest zespół pałacowy, z XVIII-XX w. Pałac został wzniesiony w 1879 roku przez hrabiego Fryderyka Frankenberg-Ludwigsdorf von Schellendorf. Aktualnie w pałacu jest internat Technikum Leśnego.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Tułowicach

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Tułowice. Dbamy o środowisko naturalne, więc proponujemy naszym klientom ich ekologiczną utylizację.

do góry