Grodków

Grodków jest interesującym, historycznym miastem w województwie opolskim, leży na południe od Brzegu, między Opolem i Wrocławiem, w pobliżu autostrady A4.

Historia Grodkowa

Pierwsze wzmianki o Grodkowie pochodzą z 1250 roku. Wtedy jego nazwa to Grodcow. Kolejne pojawiające się nazwy to wszystkie odmiany tego słowa, na przykład Grotkow oraz Grotkau. Po raz pierwszy aktualna nazwa Grodków znalazła się w dziele Pisarza Józefa Lompy z 1847 roku.

Zabytki w Grodkowie

Rynek oraz Ratusz w Grodkowie jest pięknym, późnoklasycystycznym ratuszem, zbudowanym w XIX wieku. Zachowana została starsza, XVI-wieczna wieża, gotycko-renesansowa. Kolejnym zabytkiem są mury miejskie w Grodkowie z bramami: Ziębicką, Lewińską i basztą Więzienną, przy ulicy Warszawskiej. Pierwsze mury zostały wybudowane na przełomie XIII i XIV wieku. Mniej więcej w połowie XIV wieku mury nadbudowano. Natomiast w XVII wieku bramom dodano cech renesansowych. Natomiast Kościół Św. Michała Archanioła w Grodkowie przy ulicy Warszawskiej został wybudowany w XIII wieku, a rozbudowany w XIV wieku. W środku znajdują się cenne zabytki: ołtarz główny, chrzcielnica i organy. Następnym zabytkiem jest Kościół ewangelicki w Grodkowie, przy ulicy Świerczewskiego. Jest to neoromański kościół z XIX wieku.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Grodkowie

Naszym zajęciem jest wywóz odpadów w tym również odpadów pobudowlanych, takich, jak na przykład gruz Grodków. Zajmujemy się też jego utylizacją zgodną z zasadami ochrony środowiska naturalnego. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami!

do góry