Ozimek

Ozimek jest miasteczkiem leżącym województwie opolskim, mniej więcej 20 km na wschód od Opola, 6 km od popularnych Jezior Turawskich oraz 5 km od sławnego JuraParku Krasiejów.

Historia Ozimka

Początkowo Ozimek nosił nazwę Małpądew, a później Małpanew, ponieważ leży nad rzeką Małą Panwią. Ozimek to początkowo było nazwisko właściciela młyna. Dopiero po czasie nazwa ta zaczęła być stosowana do osiedla przemysłowego, znajdującego się przy hucie.

Zabytki w Ozimku

Pierwszym ważnym zabytkiem jest most wiszący w Ozimku, przy ulicy Hutniczej. Jest to najstarszy w Europie kontynentalnej żelazny most wiszący. W 1827 roku został przerzucony przez rzekę Mała Panew. Przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Muzeum Hutnicwa Doliny Małej Panwi, również przy ulicy Hutniczej. Muzeum powstało przy Hucie Mała Panem. Jest tuż przy moście wiszącym. Warto jeszcze wspomnieć o kościele ewangelicko-augsburskim Św. Jana Chrzciciela. Jest to neoklasycystyczny kościół filialny parafii ewangelicko-augsburskiej, który powstał w 1819 roku. Natomiast Kościół Św. Jana Chrzciciela, przy ulicy Częstochowskiej 8, był pierwszą świątynią powstałą powstała w latach 1934-1935. Był własnością Huty Małapanew. Natomiast w latach 1978-1983 został wybudowany aktualny kościół w centrum miasta. Natomiast wcześniejsza świątynia, która należała do huty, stała się ośrodkiem kultu Św. Floriana - patrona hutników.

Wywóz odpadów w Ozimku

Zajmujemy się wywozem odpadów, w szczególności gruzu Ozimek oraz innych odpadów pobudowlanych.

do góry